14 січня у Чагрі проводиться районне свято маланок (але слідкуйте за анонсами, ковід штука хитра). Логічно, що саме тут: ще задовго до Маланкафесту, який легалізував появу маланкарів у облцентрі, Чагор багато років брав сусідні Чернівці на абордаж своїми крутими платформами, накручував кола біля готелю «Черемош» та на Головній, привносячи у метрополію трохи святкового хаосу. (Воно б і нічого, якби не музика — з нею переважно були проблеми. Вона сама переважно була проблемою: низькосортна російськомовна попса). 

І тут дивіться як цікаво: Чагор був колись селом, а став типовою субурбією, передмістям обласного центру. Скільки списів зламано в дискусіях про те, чи варто у місто тягнути сільську культуру! Тут ще один аспект цієї вічної суперечки: на сільських вулицях чагорській маланці було тісно — і вона почала робити набіги на місто. В набігах брали участь лише вигадливі, яскраві платформи — ніяких традиційних персонажів, котрі пересувалися ногами, а не на колесах. Погано це було чи ні? ?

 

Чагорські моторизовані маланкарі лишали у рідному селі те, що не сприймає снобізм містян: Ведмедів і Жидів, Лікарів і Маланок — власне, фольклор, витоки свята. Зате переберійну частину підняли на по-справжньому високий рівень. Чагорські (і коровійські теж) перебрані повертають місту те, чого воно відцуралося, у тому вигляді, в якому місто готове маланку прийняти. Осучаснення. Модернізація. Карнавал заради карнавалу. Ось в такому вигляді маланка б і дожила до ХХІ століття, якби не віддалені від трас села, що зберегли автентику древнього дійства.

(Треба додати, що платформи у Чагра завжди дуже дорого зроблені, але смак часто хлопцям відмовляє — і у часи війни з Росією з“являлася недоречна «Сказочная Русь», приміром, а Тутанхамон ходив у 2017 р. у масці Путіна)

 

Але Маланкафест запустив і зворотній процес. Від осучаснення — до витоків. Так у Чагрі ледь не з нуля почали відроджувати народний обряд. Причому навіть не характерний для Чагра в минулому — «коників». 

 

чагорські коники

Уже кілька років селом знову ходять-витанцьовують чотири Вершники і чотири Офіцери — традиційна для Глибоччини маланка. Булавою перед носом «коників» розмахує не Комендант, а Жид — цікава деталь. Ініціатором відродження став у 2008 р. директор місцевого будинку культури Віталій Габор

Інша команда юнаків у 2016 р. відродила більш класичну для України маланку — з Жидом, Дідом, Бабою та Циганом.