Це було ще у березні 2019 року, час пилососом засмоктує кудись деталі, дістати їх з чорного як ніч контейнера вже не вийде. Пишу зараз - поки абриси того  дня ще живі десь на зворотній стороні повік.

 

Найяскравіше пам'ятаю, як на уламках поїздного вайфая слала Василю Барбуці якісь набори з "АААААААААААААААААААААА!!!!" і "Ти маєш це бачити". Як перетравлювала нове і порівнювала з уже відомим. Це було якесь I DID IT!!!, таке сиротливе в ці місяці, що пам'ятається навіть краще за архаїчний альпійський карнавал у Тіролі, десь якраз над високогірним Інсбруком.

Та подорож була чимось кардинально іншим за звичні мої поїздки. Мені цілком вистачає сценарію "Приїхала, поселилася, кілька днів гасаю навколишніми селами". Але зранений мій мозок тоді посилав гаманцю сигнал за сигналом: "Іншого разу може не бути. Бери від Австрії все". І я взяла.

 

Австрійське все 3 березня 2019 року коштувало мені близько 95 євро. Так, у Австрії є аналог земельних німецьких квитків. Ним би обійшлося десь під 40 євро за все. Тільки приїхала б я з Клагенфурта в Аксамс в псячі голоси, а назад повернулася б взагалі наступного дня. Наступного дня була Словенія за копійки, тому так, 95 євро - і це були, напевно, найдорожчі 750 км в моєму житті. І вони того були варті.

Хронологія Гугла малює паперовий літачок з моїх переміщень того дня. Хронологія Гугла прибріхує на 400 км. Відня не було. Були Клагернфурт, Зальцбург, Куфштайн, Інсбрук - і мегатонни снігу.

Були Альпи, Альпи, Альпи, ні секунди не було без них - і від краси за вікном хотілося плакати, але я лише розстрілювала її з фотоапарата. Так страждає душа від віолончелей у Малера - він писав свої твори саме тут, під Клагенфуртом, він мусив відчувати те саме, тільки мінус юні розпашілі лижники, котрі або поспішають у Бад Гаштайн кататися, або завалюються в Бад Гофгаштайні у вагон з велетенськими кофрами від лиж, повертаючись до Відня.

Були замки. Хоензальцбург, Куфштайн, ще. ще, ще, і ще щось он ще промайнуло за вікном. Деякі були значно нижче за рельси - це нове відчуття - об'їжджати замок зверху краєчком альпійської прірви.

Далі був Інсбрук, куди треба б якось повернутися - і дисонанс людей у футболках на фоні засніжених вершин (на фото пам'ятник загиблим радянським воякам, котрий вигглядає настільки по-рейховському, що треба погуглити історію його створення).

В 95 євро входили і квитки на автобус з Інсбрука в село Аксамс (Axams) і назад. Коли вам скажуть (наприклад, я скажу), що в глибоко-західній Європі міжміські автобуси бігають майже без пасажирів, можна з криком "АГА!" згадувати про Аксамський бус в дні Вампелеррайтену. Туди мені навіть вдалося сісти. Назад їхала, стоячи на одній нозі і маневруючи сумкою з об'єктивами. Те, що тірольська маланка відбувається саме цього дня, відомо не лише мені - і потік туристів значно перевищував можливості автобусу.

 

Ну бо сенс туди автівкою: все село повністю перекрите для руху транспорту в цей день.
Пішки? Нє. До Інсбруку (він якраз знизу - і літаки з його аеропорту пролітали десь нижче наших коліс, коли бус забирався в гори) якихось 8 км, але більша частина цих кілометрів - по вертикалі.

Що у 95 євро не входило, то це квиток на подію. Так, це в нас велика Красна, любов мого життя, безкоштовна (якщо у вас достатньо нервів і ненависті таранити кордони з захмелілих рекетирів на трасі до Красноїльська). В Австрії за маланку з туристів беруть гроші. 7 євро. Пройти без квитка не вийде. Ніяк. Хоча можете спроубвати.
Не знаю, чи спрацювало б журналістське посвідчення, я була так змучена натовпом на вхід (а черга віддати за маланку 7 євро страшенна), що зовсім про це не подумала.

А коли лімба касирок позаду, попереду вже повно місця - і з різних боків щось відбувається.

Хвилина на орієнтацію - і намагаєшся зрозуміти, що буде навколо, страшно шкодуючи, що не вивчила план дійства ще вдома. Треба було.

 

А навколо буде архаїчний звичай, котрий заслужив собі місце в Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО (і де давно повинна бути Красна маланка), котрий тут називають Вампелеррайтеном за двома основними персонажами, але котрий, як і наші маланки, має цілу жменю інших різноманітних масок з своїми особливостями. Про них, як хочеться, можна почитати на офіційному сайті дійства.

 

Вампелери - це вони, хлопці у білосніжних (на початку) сорочках і смушевих кучмах на головах. Туди їдуть кремезні і міцні.

Не самі кремезні - ну ви вже зрозуміли, правда? Самі кремезні будуть, як і в Красноїльську, урсами. І від цієї паралелі щось злітає всередині маленьким метеликом радості. Потім, пізніше про це.