Дуже потужна маланка, здатна викликати захват у туристів, ходить Горбовою Герцаївського району, котру на Буковині всі всупереч вказівнику називають Горбово.

Тут збереглася і звичаєва, ритуальна частина, окрасою котрої є “вершники” в розцяцькованих намистинами та пайєтками військових уніформах, та ведмеді у кожухах — і сама вигадлива і технологічна переберія області.

 

Маланкар у пащі дракона Смока

Умінням, смаку та винахідливості місцевих майстрів можна тільки дивуватися. Вони — справжні маги, котрі щороку 1 січня влаштовують для рідного села маленьке диво, яке готували потаємно від всіх ще з літа чи осені. У 2013 році по шосе їхала бричка, запряжена дерев'яними біло-чорними биками — вони кивали головами і перебирали дерев'яними ніжками, з їхніх носів йшов пар. Ах, які вони були прекрасні і незвичні — та наступного року, на маланці-2014, їх вже й не помічали у затінку велетенського дракона Смога.

У 2015-му до них доєдналася хатинка Баби-Яги — з своєю жителькою, яка крутилася навколо неї в ступі. Скубі-Ду, Троянський кінь, гіганстькі півні — чого тут лише не побачиш.

Герцаївщина та частина Новоселиччини маланкують саме у перший день нового року, за два тижні до переважної більшості сіл Чернівеччини. Плутанина з датами? Не зовсім. Герцаївський район тісно зв'язаний історією та долею з сусідньою Румунією, а румунська православна церква давно перейшла на григоріанський календар — от вам і розбіжності у два тижні. 1 січня для Горбової, Тернави чи Молниці — це те саме свято Василя, яке інші райони чествують 14 січня.

Для туристів це подарунок: за один день, 14 січня, можна побачити лише одну маланку. Добре, якщо ви на власному транспорті, то дві. А їх у області сотні! Тим більш, 14 січня може бути робочим днем, а от перший день нового року — свято всеукраїнське.

Якщо Красноїльськ — свято маскулінності і прадавності, Вашківці — карнавал, де неможливо не розреготатися, то Горбова — вихор кольорів і вихованості. Про місцеву маланку не трублять телеканали, туристів тут небагато — і до них ставляться дружньо. Горбова — чемпіон за посмішками та яскравими фарбами.

Місцеві маланкарі у традиційних строях з піснями і танцями заходять на всі обійстя і перетанцьовують з усім жіноцтвом, які є у будинку — від 80 років і до кількох місяців.

На відміну від більшості поселень, у Горбовій разом з хлопцями-маланкарями ходять і дівчата у яскравих народних костюмах. Вони танцюють у хороводі навколо вершників, вони співають. А от переберійна частина вже виключно чоловіча.